g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - Ana Sayfa

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular
FPSS slide image

Çöp Yönetimi ve Ekonomisi

Katı atığın, yani çöpün insana ve çevreye zarar vermesini önlemek için toplanması, taşınması ve bertarafına (yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, yakma, depolama ve kompost yapma, yakma vb.) "Çöp Yönetimi" denilir.

Devamı...
FPSS slide image

Bahçe ve Balkonda Çevreyi Kurtarma !

Ülkemiz evsel çöpleri içinde mutfak ve bahçeden kaynaklanan organik maddelerin oranı en az %60 lar mertebesindedir. Bu gelişmiş ülkelerde daha düşüktür. Bizde bunun yüksek oluşunun nedeni, henüz ambalaj atıklarının atık akımı içinde yeterince yer almamasıdır.

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

İkinci El Cep Telefonu Piyasasında Geri Dönüşüm İsrafı


Turkcell ve Nokia’nın en büyük çözüm ortağı Teleses’in hazırladığı “Cep’teki Fırsatlar Raporu”, ikinci el cep telefonlarında kullanılan
birçok maddenin geri dönüşümünün gerçekleştirilememesi nedeniyle ekonominin kayba ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Brezilya'nın 'Şekerli' OtomobilleriAteşi sabah saat 2'de yakıyor, 4'te söndürüyorlar. İki saat sonra da işçiler tarlaya giriyor. 20 kişilik bu grubun adı "mavi takım."

Üniforma yok ama herkes aynı renk giysiler içinde, bu sayede hangi vardiyada oldukları anlaşılıyor. Bu, iş bitip de topladıkları şeker kamışları tartıldığı...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Kağıt Pil Geliyor

Son yıllarda, başta bilgisayarlar olmak üzere tüm elektronik araçlar daha da küçülüyor. Ancak güç kaynaklarının, başka bir ifadeyle pillerin küçüldüğüne pek rastlanmıyordu.

Kağıt pil, üç yıl içinde satışa sunulabilecek… Amerikalı bilim adamları ise son deneyleriyle, ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Sedef Adası Projesi Hayata Geçecek

Enerji Bakanlığı ve ABD Enerji Bakanlığı desteği ile DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi, Amerikan-Türk İş Konseyi ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile düzenlenen Temiz Enerji Konferansı’nda konuşan Güler Türkiye’nin hidrojen enerjisi alanında ciddi projeler üretmek istediğini bu amaçla İstanbul’da kurulan Hidrojen Enerjisi Teknoloji Merkezi&...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

AB, Hurda Otomobilleri Geri Dönüştürecek


       Avrupa Birliği, araçların geri dönüşümüyle hurdalara hayat vermeye hazırlanıyor. AB’nin bu çalışmaları, 11 yıl sonra otomobil üreticilerinin hurdadan % 100 dönüşüm ile üretime geçmesini sağlayacak. İlk hedef: AB bölgelerindeki ülkelerin 2008 yılına ...

Devamı...


Hasırcılarda File !
Yazar Mustafa Talha Gönüllü   
Pazartesi, 24 Ağustos 2009

Prof.Dr.M.Talha GÖNÜLLÜ                                                 

YTÜ Çevre Müh. Bölümü                              

 

Bir zamandır aklımdaydı şu file işi. Hani eskiden poşet yerine kullandığımız ipten örme torba şeklindeki alışveriş sonrası taşıma aracı. 

Bunu kafama yazmıştım. Eminönü’ne gidersem, orada esnafa sorayım diye. Neyse geçen hafta içinde Eminönü’ne yolum düştü, şartlı refleks Mısır Çarşısından Mahmutpaşa’nın altına doğru çeşitli sanatlardan dükkanlar var (İstanbul’ayabancılar için söyledim). 

Burada buldum kendimi, ama zihnimde ne için geldiğimi de arayarak. Neyse sonunda file bakacağımı hatırladım. Ve hemen orada bir dükkâna sordum: Acaba buralarda file bulabilir miyim? diye.  Karşı soru şeklindeki cevap ise şaşırttı beni.“Ne kadar lazım?”.  

“Bana bir tane yeter”dedim.  “Bak karşıki dükkânın önünde sıralanmış duruyor oradan satın alabilirsin” dedi. Dükkâna gittim bir renk beğendim. Sadece 2 TL değerindeymiş. Naylon ipten yapıldığından eski bildiğimiz filelere göre daha dayanıklı olacakmış gibi görünüyor.

Satın aldığım yer Hasırcılar diye geçiyor. İstanbul Ticaret Üniversitesinin karşısına düşüyor (biraz Eminönü’ne yakın tarafta). Marmara Belediyeler Birliğinin karşısına da düşüyor denilebilir.

Aldığım fileyi markette kullandım. Kasadaki genç “Medeniyet bu işte! “ diye bir tepki gösterdi. Bundan sonrasını hep beraber yaşarız…

Son Güncelleme ( Perşembe, 27 Ağustos 2009 )
 
Ben Çöp Değilim
Yazar Administrator   
Cumartesi, 20 Haziran 2009

Tiyatro Alkış tarafından, çocuklara geri dönüşüm hakkında düşünme ve üretme biçimlerini öğretmek amacıyla hazırlanan oyun İstanbul'da sahneleniyor. 

Tiyatro Alkış

Oyunda, bir piknik alanındaki çöp kutusunun başından geçen olaylar anlatılıyor.

Amaçlarını temiz bir dünyaya sahip olmak için, çocuklara temel sorunları öğretmek ve özellikle bu yaşlarda onlara olumlu alışkanlıklar kazandırmak olarak açıklayan Tiyatro Alkış; 11 yıldır aralıksız perde açan daha çok çevre bilincini çocuklara müzikal bir dille anlatan profesyonel bir çocuk tiyatrosu grubu.

Bir çok kurum ve kuruluşlarla çevre bilincini geliştirme doğrultusunda çalışmalar yapan Tiyatro Alkış 3 yıldır "Ben Çöp Değilim" ve "Su Damlası" adlı müzikal çocuk oyunlarını salon ve açık alanlarda sergiliyor.

 

Tiyatro Alkış ve oyunları ile daha geniş bilgi için www.tiyatroalkis.com

Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
Elektrikli Elektronik Ekipman Atıkların Yönetimi Projesi Eğitim Semineri
Yazar Administrator   
Perşembe, 24 Eylül 2009
E-Atık Projesi

Son yıllarda atık yönetimi konusunda Avrupa Birliği destekli başarılı projelere imza atan Kadıköy Belediyesi'nin, e-atık yönetim projesi dahilinde gerçekleştireceği çalıştay 28-29 Eylül 2009 tarihlerinde, Kadıköy Belediyesi brifing salonu ve Caddebostan kültür merkezinde yapılacak. Yerli ve yabancı bir çok uzmanın katılımıyla e-atık konusunda bilinçlendirme çalışmalarına büyük bir katkı sağlanacak.

Proje Hakkında Detaylı Bilgi İçin : http://eatik.kadikoy.bel.tr

Çalıştay Programı ve Katılımcılar Şu Şekilde: 

Son Güncelleme ( Perşembe, 24 Eylül 2009 )
 
Ambalaj Atıklarının Geri Kazanımında Toplumun Farkındalığı Gerekiyor
Yazar Mustafa Talha Gönüllü   
Perşembe, 07 Mayıs 2009

Prof.Dr.M.Talha GÖNÜLLÜ

Yıldız Teknik Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümü,  

Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Geridönüşümün yapılabilmesi için bu yazıyı okumak gerekir. Sıkılmadan okuyalım lütfen.

Ambalaj atıkları, sanayide, pazarlama yerinde ve tüketim noktaları olan evlerde/işyerlerinde oluşmaktadır. Yukarda bahsettiğimiz sıralamada ilerledikçe ambalaj atığının toplanması güçleşmektedir. En rahat biçimde sanayilerde oluşunca geri kazanılabilmektedir. Marketler, toptancılar, depolar vb. gibi yerlerde de ambalaj atıkları oluşmakta ve bu atıkları da toplamak belirli noktalarda miktarca çok oluşmuş olmaları nedeniyle toplamak çok zor olmamaktadır. Burada en zor kısım ambalaj atıklarının, yerleşimlerde evlerden ve işyerlerinden toplanmasıdır. Burada, esasen, işyerlerinden ambalaj atıklarının evlere göre daha da kolay olabileceğini belirtmek gerekir. En zor toplama, evlerin olduğu yerleşim alanlarından yapılmaktadır. Burada yine bir yanlış yapılmakta ve yoğun yerleşilmiş yerleşim alanlarından toplama, seyrek yerleşilmiş alanlara göre daha zor toplandığı şeklinde düşünülmektedir. Gerçekte, seyrek yerleşim alanları en zor toplamanın yapıldığı kısmı oluşturmaktadır. Ancak, bu genel kaideyi yanlış çıkaracak çok azda olsa yerleşimlerde bilinçli bir toplum varsa birçok yoğun yerleşilmiş alana göre daha fazla ambalaj atığı toplanma başarısı sağlayabilmektedir. Hatta, A.B.D.nde bazı eyaletlerde (Wisconsin)kamusal veya özel araçların boş dönüşleri sırasında bu gibi seyrek yerleşilmiş alanlardan birikmiş atıkları merkezi toplama noktalarına taşıması için yasal zorlamalar da getirilmiştir.

Son Güncelleme ( Cumartesi, 27 Haziran 2009 )
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 9 - 12 Toplam: 46

Son Makaleler

cho ''; } ?>

Geri Dönüşüm Videoları