g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - Ana Sayfa

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular
FPSS slide image

Çöp Yönetimi ve Ekonomisi

Katı atığın, yani çöpün insana ve çevreye zarar vermesini önlemek için toplanması, taşınması ve bertarafına (yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, yakma, depolama ve kompost yapma, yakma vb.) "Çöp Yönetimi" denilir.

Devamı...
FPSS slide image

Bahçe ve Balkonda Çevreyi Kurtarma !

Ülkemiz evsel çöpleri içinde mutfak ve bahçeden kaynaklanan organik maddelerin oranı en az %60 lar mertebesindedir. Bu gelişmiş ülkelerde daha düşüktür. Bizde bunun yüksek oluşunun nedeni, henüz ambalaj atıklarının atık akımı içinde yeterince yer almamasıdır.

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

İkinci El Cep Telefonu Piyasasında Geri Dönüşüm İsrafı


Turkcell ve Nokia’nın en büyük çözüm ortağı Teleses’in hazırladığı “Cep’teki Fırsatlar Raporu”, ikinci el cep telefonlarında kullanılan
birçok maddenin geri dönüşümünün gerçekleştirilememesi nedeniyle ekonominin kayba ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Brezilya'nın 'Şekerli' OtomobilleriAteşi sabah saat 2'de yakıyor, 4'te söndürüyorlar. İki saat sonra da işçiler tarlaya giriyor. 20 kişilik bu grubun adı "mavi takım."

Üniforma yok ama herkes aynı renk giysiler içinde, bu sayede hangi vardiyada oldukları anlaşılıyor. Bu, iş bitip de topladıkları şeker kamışları tartıldığı...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Kağıt Pil Geliyor

Son yıllarda, başta bilgisayarlar olmak üzere tüm elektronik araçlar daha da küçülüyor. Ancak güç kaynaklarının, başka bir ifadeyle pillerin küçüldüğüne pek rastlanmıyordu.

Kağıt pil, üç yıl içinde satışa sunulabilecek… Amerikalı bilim adamları ise son deneyleriyle, ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Sedef Adası Projesi Hayata Geçecek

Enerji Bakanlığı ve ABD Enerji Bakanlığı desteği ile DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi, Amerikan-Türk İş Konseyi ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile düzenlenen Temiz Enerji Konferansı’nda konuşan Güler Türkiye’nin hidrojen enerjisi alanında ciddi projeler üretmek istediğini bu amaçla İstanbul’da kurulan Hidrojen Enerjisi Teknoloji Merkezi&...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

AB, Hurda Otomobilleri Geri Dönüştürecek


       Avrupa Birliği, araçların geri dönüşümüyle hurdalara hayat vermeye hazırlanıyor. AB’nin bu çalışmaları, 11 yıl sonra otomobil üreticilerinin hurdadan % 100 dönüşüm ile üretime geçmesini sağlayacak. İlk hedef: AB bölgelerindeki ülkelerin 2008 yılına ...

Devamı...


Organik Atıklardan Organik Gübreye Dönüşüm
Yazar sezen   
Pazartesi, 18 Şubat 2008

ow_3.jpgSürdürülebilir tarım, sanayi ve çevre düşünüldüğünde; söz konusu bu üç bileşenin de yaşam kalitesini olumlu etkilemesi ve desteklemesi için kaynakların yok edilmeden ve geri dönüşümlü olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu aşamada en önemli konu, sanayinin gelişmesi ve tarımın ilerlemesinin beraberinde tüm doğal kaynakları tüketmemesi için, doğadaki en temel kural olan madde akışı döngüsünün dengeli bir şekilde işletilmesidir. Bu amaca yönelik olarak gerek sanayi atıklarının, gerekse evsel ve tarımsal organik atıkların yeniden değerlendirilmesi için kullanılacak yöntemlerden birisi de organik atıkların kompostlanarak organik gübreye dönüştürülmesidir. Doğal dengede atık madde yoktur. Her atık başka bir canlının besinini veya enerji kaynağını oluşturur ve döngü bu şekilde devamlılığını sağlar. Oysa günümüz koşullarında insanlar doğadan sadece almakta, aldıkları maddelerin atıkları da çoğunlukla yoğun bir şekilde birikerek önemli çevre sorunlarına yol açmaktadır.

Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
Atık Tehlikesi
Yazar sezen   
Cuma, 15 Şubat 2008

 napoli_5.jpg

 Napoli’de ki durum İtalya’daki atık problemini ortaya çıkardı.

napoli6.jpg

15 Ocak’ta devam eden Avrupa Parlamentosu’ndan önce Stavros Dimas bildirdi: “Napoli sokaklarında ve diğer komşu şehirlerde atıklar tahmin edilen miktara birikerek ulaştı fakat 21 Aralık 2007’den beri biriken inanılmaz miktardaki 100.000 ton kadar değil. Yerel halkın sağlığı ve çevre için kanun dışı atık toplamanın bu ve diğer felaket getiren sonuçları bizi derinden üzmektedir. […]”

Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
Plastik Atıklar Çelik İmalatında Kullanılacak
Yazar sezen   
Salı, 05 Şubat 2008
c.jpg

Geri dönüşümü ve çok değerli bir malzeme olan plastik atıkların kullanılabileceği yeni bir alan daha ortaya çıktı.

Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’nden Prof. Veena Sahajwalla, plastik atıkların çelik imalatında kullanılmasına olanak sağlayan projesi ile Avustralya’nın en prestijli bilim ödülünü kazandı. Projenin ticari olarak hayata geçirilmesi ile plastik atıklar çelik imalatında kullanılan kok ve taş kömürünün yerine geçecek.

Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
Dünyanın E-Atık Çöplüğü: Guiyu/Çin
Yazar İlyas Daşkaya   
Cuma, 26 Ekim 2007

2002917336.jpgElektronik atık başkenti olarak da adlandırılan, Çin'in Guangdong eyaletine bağlı olan Guiyu şehri, dünya üzerinde işlevini yitirmiş elektronik atığın büyük bölümünün son durağı olarak biliniyor. Yıllardan beri anlatılan bilgisayar anakartı ve printer kartuşlarından dağlara sahip olan şehrin varlığı bugüne kadar Çin tarafından hep inkar edildi.

Dünya üzerinde açığa çıkan elektronik atığın yaklaşık %80i bu şehre ulaşıyor. Ticaret merkezi olan Hong Kong'a bir buçuk saat uzaklıktaki şehir her yıl yaklaşık 1,5 milyon ton elektronik atığı çevre sağlığını tehdit edecek şekilde işliyor. Yediden yetmişe gelirini çöpten sağlayan şehir halkı, tamamı bir şantiye sahasını andıran çöp dağlarının arasındaki barakalarda yaşıyor. Son 6 yılda 200 binden fazla insanın çalışmak için geldiği şehirde, etraftaki CD çalarlar ve sağa sola saçılmış elektronik çipler olağan görüntüler.

Son Güncelleme ( Cuma, 15 Şubat 2008 )
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 37 - 40 Toplam: 46

Son Makaleler

cho ''; } ?>

Geri Dönüşüm Videoları