g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - Ana Sayfa

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular
FPSS slide image

Çöp Yönetimi ve Ekonomisi

Katı atığın, yani çöpün insana ve çevreye zarar vermesini önlemek için toplanması, taşınması ve bertarafına (yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, yakma, depolama ve kompost yapma, yakma vb.) "Çöp Yönetimi" denilir.

Devamı...
FPSS slide image

Bahçe ve Balkonda Çevreyi Kurtarma !

Ülkemiz evsel çöpleri içinde mutfak ve bahçeden kaynaklanan organik maddelerin oranı en az %60 lar mertebesindedir. Bu gelişmiş ülkelerde daha düşüktür. Bizde bunun yüksek oluşunun nedeni, henüz ambalaj atıklarının atık akımı içinde yeterince yer almamasıdır.

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

İkinci El Cep Telefonu Piyasasında Geri Dönüşüm İsrafı


Turkcell ve Nokia’nın en büyük çözüm ortağı Teleses’in hazırladığı “Cep’teki Fırsatlar Raporu”, ikinci el cep telefonlarında kullanılan
birçok maddenin geri dönüşümünün gerçekleştirilememesi nedeniyle ekonominin kayba ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Brezilya'nın 'Şekerli' OtomobilleriAteşi sabah saat 2'de yakıyor, 4'te söndürüyorlar. İki saat sonra da işçiler tarlaya giriyor. 20 kişilik bu grubun adı "mavi takım."

Üniforma yok ama herkes aynı renk giysiler içinde, bu sayede hangi vardiyada oldukları anlaşılıyor. Bu, iş bitip de topladıkları şeker kamışları tartıldığı...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Kağıt Pil Geliyor

Son yıllarda, başta bilgisayarlar olmak üzere tüm elektronik araçlar daha da küçülüyor. Ancak güç kaynaklarının, başka bir ifadeyle pillerin küçüldüğüne pek rastlanmıyordu.

Kağıt pil, üç yıl içinde satışa sunulabilecek… Amerikalı bilim adamları ise son deneyleriyle, ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Sedef Adası Projesi Hayata Geçecek

Enerji Bakanlığı ve ABD Enerji Bakanlığı desteği ile DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi, Amerikan-Türk İş Konseyi ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile düzenlenen Temiz Enerji Konferansı’nda konuşan Güler Türkiye’nin hidrojen enerjisi alanında ciddi projeler üretmek istediğini bu amaçla İstanbul’da kurulan Hidrojen Enerjisi Teknoloji Merkezi&...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

AB, Hurda Otomobilleri Geri Dönüştürecek


       Avrupa Birliği, araçların geri dönüşümüyle hurdalara hayat vermeye hazırlanıyor. AB’nin bu çalışmaları, 11 yıl sonra otomobil üreticilerinin hurdadan % 100 dönüşüm ile üretime geçmesini sağlayacak. İlk hedef: AB bölgelerindeki ülkelerin 2008 yılına ...

Devamı...


Elektronik Atık (E-Atık) Geri Dönüşümü/Kazanımı
Yazar sezen   
Salı, 18 Mart 2008

4.jpg

 

Elektrik ve elektronik endüstrisi dünyanın en büyük ve hızla büyüyen üretim sanayisi olup ve bu büyümenin sonucu olarak ve hızla eskime/demode olma nedeniyle eski/hurda elektronik cihazlar (elektronik atıklar) dünyada en ciddi katı artık problemidir. E-atıklar 1000’den fazla madde içerir. E-atıklar hem miktar açısından hem de içerdikleri Pb, Be, Hg, Cd, Cr+6 ve bromlu alev geciktiriciler (BFR) atıldıkları zaman hem iş hem de çevre güvenliğini tehdit eder. Fakat bugüne kadar sanayi, devletler ve tüketiciler dünyada büyüyen bu sorunu çözmek için sadece küçük adımlar atmışlardır.

Bu makale dünyadaki e-atık problemini özetler, mevcut/ileri yok etme, geri dönüşüm ve geri kazanma tekniklerini içerir. E-atık yok etmede İsviçre, Hindistan, Çin, G. Afrika, ABD ve Türkiye’deki deneyim ve mevcut durum incelenmektedir. Sürdürülebilir büyüme/kalkınma için çevre dostu çözümler için finansman ve yasal mevzuatı inceler. Bu makale aynı zamanda bazı tehlikeli maddelerin kullanılmasının sınırlandırılması (RoHS) ve atık elektrik ve elektronik cihazlar yönergesini de (WEEE) kapsar.

 

Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
Türkiye'nin İlk Hibrit Otobüsü Geliyor
Yazar sezen   
Cuma, 14 Mart 2008

Hibrit özellikle egzoz gaz salınımlarının minimum olduğu doğaya uyumlu bir motor sistemidir. Araç hem motor, hem elektrik gücüyle çalışmaktadır. Yakıt ekonomisi v11566.jpge çevreye uyumludur.

 1960’ta Türkiye’nin ilk şehirlerarası otobüsünü imal eden Otokar, bu kez Türkiye’nin ilk hibrit toplu taşıma aracının prototipini tanıttı. Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Doruk ile eş zamanlı olarak geliştirilen hibrit otobüsün 2008 yılı boyunca test edilecek daha sonra mükemmelleştirilerek seri üretime geçeceğini söyledi.

 

Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
Ülkemizden Haberler
Yazar sezen   
Çarşamba, 05 Mart 2008

 Susuz pisuarlar, promosyon veren geri dönüşüm kutuları, tıbbi atıkları dizel yakıta çeviren makine, güneş enerjisiyle çalışan buzdolabı... Duyarlı tüketiciyi kapmak isteyen firmalar, birbiri ardına çevreci ürün çıkarıyor. 

111.jpg

Küresel ısınmanın en sıcak haliyle hissedildiği bugünlerde, çevreci yatırımlar daha bir dikkat çekiyor. Artık tüketici ürün tercihinde doğaya ne kadar duyarlı olunduğuna öncelik vermeye başladı. Bu da şirketleri harekete geçirdi.

 Çevre teknolojileri, atık yönetimi ve geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren firmaların sayısı her geçen gün artıyor. Geçen yıl 140, bu yıl da 135 işletme atık ve geri dönüşüm sektörüne yatırım yapmak için Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan lisans aldı.

 

 

Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
Türk Telekom'dan Türkiye'de Bir İlk
Yazar sezen   
Pazartesi, 18 Şubat 2008

Türk Telekom e-fatura ile yılda 4200 ton kağıt tasarruf edecek, 100.000 ağaç dikecek. Türk Telekom, Türkiye’de ilk defa “e-fatura” uygulamasını başlatan şirket oluyor. Kağıtsız fatura sayesinde yapılacak tasarrufun yanı sıra Türk Telekom yılda 100.000 fidan dikecek. tt2.jpg

Türkiye’nin telekomünikasyon devi Türk Telekom’un üzerinde çalıştığı e-fatura projesi Maliye Bakanlığı tarafından onaylandı. Devletin de desteği ve yönlendirmesi ile bundan böyle elektronik faturalar Maliye Bakanlığı tarafından kıymetli evrak olarak kabul edilecek.  Bu onayı Türkiye’de ilk alan şirket olan Türk Telekom her ay 23,5 milyon müşterisi için 2’şer nüsha bastırdığı faturaları elektronik ortamda gönderecek ve arşivleyecek. Böylece isteyen müşterilerin faturalarını elektronik olarak almaları ve aynı zamanda fatura tutarlarının ve son ödeme tarihlerinin her ay kendilerine SMS yoluyla bildirilmesi sağlanırken, Türk Telekom da faturaları daha güvenli bir ortamda saklama, takip etme ve gerekli durumlarda hızlıca erişme imkanlarına kavuşmuş olacak. Faturalarını e-fatura şeklinde almak isteyen müşterilerin 444 1 444’ü araması yeterli olacak.
Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 33 - 36 Toplam: 46

Son Makaleler

cho ''; } ?>

Geri Dönüşüm Videoları