g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - Ana Sayfa

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular
FPSS slide image

Çöp Yönetimi ve Ekonomisi

Katı atığın, yani çöpün insana ve çevreye zarar vermesini önlemek için toplanması, taşınması ve bertarafına (yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, yakma, depolama ve kompost yapma, yakma vb.) "Çöp Yönetimi" denilir.

Devamı...
FPSS slide image

Bahçe ve Balkonda Çevreyi Kurtarma !

Ülkemiz evsel çöpleri içinde mutfak ve bahçeden kaynaklanan organik maddelerin oranı en az %60 lar mertebesindedir. Bu gelişmiş ülkelerde daha düşüktür. Bizde bunun yüksek oluşunun nedeni, henüz ambalaj atıklarının atık akımı içinde yeterince yer almamasıdır.

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

İkinci El Cep Telefonu Piyasasında Geri Dönüşüm İsrafı


Turkcell ve Nokia’nın en büyük çözüm ortağı Teleses’in hazırladığı “Cep’teki Fırsatlar Raporu”, ikinci el cep telefonlarında kullanılan
birçok maddenin geri dönüşümünün gerçekleştirilememesi nedeniyle ekonominin kayba ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Brezilya'nın 'Şekerli' OtomobilleriAteşi sabah saat 2'de yakıyor, 4'te söndürüyorlar. İki saat sonra da işçiler tarlaya giriyor. 20 kişilik bu grubun adı "mavi takım."

Üniforma yok ama herkes aynı renk giysiler içinde, bu sayede hangi vardiyada oldukları anlaşılıyor. Bu, iş bitip de topladıkları şeker kamışları tartıldığı...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Kağıt Pil Geliyor

Son yıllarda, başta bilgisayarlar olmak üzere tüm elektronik araçlar daha da küçülüyor. Ancak güç kaynaklarının, başka bir ifadeyle pillerin küçüldüğüne pek rastlanmıyordu.

Kağıt pil, üç yıl içinde satışa sunulabilecek… Amerikalı bilim adamları ise son deneyleriyle, ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Sedef Adası Projesi Hayata Geçecek

Enerji Bakanlığı ve ABD Enerji Bakanlığı desteği ile DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi, Amerikan-Türk İş Konseyi ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile düzenlenen Temiz Enerji Konferansı’nda konuşan Güler Türkiye’nin hidrojen enerjisi alanında ciddi projeler üretmek istediğini bu amaçla İstanbul’da kurulan Hidrojen Enerjisi Teknoloji Merkezi&...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

AB, Hurda Otomobilleri Geri Dönüştürecek


       Avrupa Birliği, araçların geri dönüşümüyle hurdalara hayat vermeye hazırlanıyor. AB’nin bu çalışmaları, 11 yıl sonra otomobil üreticilerinin hurdadan % 100 dönüşüm ile üretime geçmesini sağlayacak. İlk hedef: AB bölgelerindeki ülkelerin 2008 yılına ...

Devamı...


Floresan Lamba Geri Dönüşümü
Yazar sezen   
Cuma, 25 Nisan 2008
Bir Floresan lambasında, lambanın büyüklüğüne göre 7 ila 30 mg civa bulunmaktadır.

  • Floresan lambaları düzgün ayrıştırıldığı takdirde %100’lük geri dönüşüm oranı mümkün olabiliyor.
  • Camlar metallerden ayrıldıktan sonra Lamba Sanayisinde tekrar lamba üretiminde kullanılabiliyor.
  • Metaller dökümhanelere verilebiliyor.
  • Parlayıcı maddeler ve cıva tekrar yeniden değerlendirilebiliyor.
Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
Sedef Adası Projesi Hayata Geçecek
Yazar sezen   
Pazartesi, 14 Nisan 2008
sedeff.jpgEnerji Bakanlığı ve ABD Enerji Bakanlığı desteği ile DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi, Amerikan-Türk İş Konseyi ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile düzenlenen Temiz Enerji Konferansı’nda konuşan Güler Türkiye’nin hidrojen enerjisi alanında ciddi projeler üretmek istediğini bu amaçla İstanbul’da kurulan Hidrojen Enerjisi Teknoloji Merkezi’nin çalışmalarına başladığını ifade etti.
Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
Atık Nedir? Nasıl Bertaraf Edilir?
Yazar sezen   
Pazar, 06 Nisan 2008

Artık ihtiyaç duymadığımız ve uzaklaştırdığımız her tür madde atık olarak tanımlanabilir.
atk.jpg

 

Kullanılma süresi dolan ve yaşadığımız ortamdan uzaklaştırılması gereken her türlü katı malzemeye de katı atık denir. Katı atıklar evde, okulda, hastanede, endüstride, bahçelerde ve daha birçok yerde oluşabilir. Katı atıklar oluştukları yerlere göre adlandırılırlar.
at.jpgİstanbul'un bir günlük ortalama çöp üretimi 15.000 ton civarındadır. Günlük ortalama 15.000 ton olarak üretilen çöpün içeriği yandaki gibidir.

 

Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
Ömrünü Tamamlamış Araçlara İlişkin Ekonomik Analizler
Yazar sezen   
Pazartesi, 24 Mart 2008

Avrupa Birliği Yönetmeliği’nin Ömrünü Tamamlamış Araçlar’a ilişkin yeni konuları bu araçlar için tasarım, minimum yeniden kullanım ve kazanım oranları için teknik gereksinimlerdir. Bu direktif ÖTA için altyapı sistemini düzenlemeyi hedeflemektedir.

İşletmecilerce Avrupa Birliği Direktifleri ışığı altında otomobil geri dönüşüm aktivitelerinin değişen durumu yorumlanmıştır. Sonuçlar AB Direktiflerinde tanımlı 2006 hedeflerine ulaşmak için ÖTA’larda daha çok plastik ayırmak gerektiğini göstermiştir. ÖTA’lardan % 14 fazla ayırma işlemi geri dönüşümün % 80 artmasına neden olacaktır. Bu işlemler ekonomik olarak iyi organize olmuş sökücülerle (de monte edenlerle) başarılabilir.

Uzun dönemde otomobil parçalama işleminden kalanlar ve ayırmadan sağlanan ürünler için geri dönüşüm olanaklarını, ayırma teknolojilerini geliştirmek, 2015 yılındaki geri dönüşüm kotasına ulaşmak için önemli bir senaryodur.  
Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 29 - 32 Toplam: 46

Son Makaleler

cho ''; } ?>

Geri Dönüşüm Videoları