g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - Ana Sayfa

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular
FPSS slide image

Çöp Yönetimi ve Ekonomisi

Katı atığın, yani çöpün insana ve çevreye zarar vermesini önlemek için toplanması, taşınması ve bertarafına (yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, yakma, depolama ve kompost yapma, yakma vb.) "Çöp Yönetimi" denilir.

Devamı...
FPSS slide image

Bahçe ve Balkonda Çevreyi Kurtarma !

Ülkemiz evsel çöpleri içinde mutfak ve bahçeden kaynaklanan organik maddelerin oranı en az %60 lar mertebesindedir. Bu gelişmiş ülkelerde daha düşüktür. Bizde bunun yüksek oluşunun nedeni, henüz ambalaj atıklarının atık akımı içinde yeterince yer almamasıdır.

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

İkinci El Cep Telefonu Piyasasında Geri Dönüşüm İsrafı


Turkcell ve Nokia’nın en büyük çözüm ortağı Teleses’in hazırladığı “Cep’teki Fırsatlar Raporu”, ikinci el cep telefonlarında kullanılan
birçok maddenin geri dönüşümünün gerçekleştirilememesi nedeniyle ekonominin kayba ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Brezilya'nın 'Şekerli' OtomobilleriAteşi sabah saat 2'de yakıyor, 4'te söndürüyorlar. İki saat sonra da işçiler tarlaya giriyor. 20 kişilik bu grubun adı "mavi takım."

Üniforma yok ama herkes aynı renk giysiler içinde, bu sayede hangi vardiyada oldukları anlaşılıyor. Bu, iş bitip de topladıkları şeker kamışları tartıldığı...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Kağıt Pil Geliyor

Son yıllarda, başta bilgisayarlar olmak üzere tüm elektronik araçlar daha da küçülüyor. Ancak güç kaynaklarının, başka bir ifadeyle pillerin küçüldüğüne pek rastlanmıyordu.

Kağıt pil, üç yıl içinde satışa sunulabilecek… Amerikalı bilim adamları ise son deneyleriyle, ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Sedef Adası Projesi Hayata Geçecek

Enerji Bakanlığı ve ABD Enerji Bakanlığı desteği ile DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi, Amerikan-Türk İş Konseyi ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile düzenlenen Temiz Enerji Konferansı’nda konuşan Güler Türkiye’nin hidrojen enerjisi alanında ciddi projeler üretmek istediğini bu amaçla İstanbul’da kurulan Hidrojen Enerjisi Teknoloji Merkezi&...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

AB, Hurda Otomobilleri Geri Dönüştürecek


       Avrupa Birliği, araçların geri dönüşümüyle hurdalara hayat vermeye hazırlanıyor. AB’nin bu çalışmaları, 11 yıl sonra otomobil üreticilerinin hurdadan % 100 dönüşüm ile üretime geçmesini sağlayacak. İlk hedef: AB bölgelerindeki ülkelerin 2008 yılına ...

Devamı...


Çöpe attıklarımız kaç yılda kayboluyor?
Yazar Emel Safa   
Cuma, 29 Ağustos 2008

Çöpe atılması yada lavaboya dökülmesi bir dakika bile sürmeyen kağıtlar, yağlar, piller ve plastik malzemeler tahmin bile edememeğimiz sürelerde doğaya karışıyor. Örneğin çiğneyip attığımız bir sakız 2 yıl sonra doğada kaybolurken, bu süreç cam şişelerde 400, plastik eşyalarda 5000 yıla kadar çıkabiliyor.


Bütün bu süreçte çevreye ve insan sağlığına verilen zarar ise her geçen gün katlanarak artıyor.

Artan nüfus ve çoğalan tüketim oranı konunun çözülmesini daha da zorlaştırıyor. Dünyada her beş dakikada 2 milyon pet şişe üretiliyor,30 saniyede 106 bin kutu içecek tüketiliyor ve her yıl 20 milyon ton lastik üretiliyor.

Son Güncelleme ( Pazar, 21 Eylül 2008 )
 
CD'lerinizi çöpe atmayın
Yazar Emel Safa   
Cuma, 29 Ağustos 2008

CD’lerinizi çöpe atmayın

CD'lerin geri dönüşümü dünyada da Türkiye'de de mümkün. Birkaç kimyasal işlemden geçirilen CD'lerden otomobil, bilgisayar ve medikal malzeme yapılabiliyor. Nasıl mı?

Kayseri’den Neşe Akkaya’nın yesil.ntvmsnbc'ye CD'lerin geri dönüşümünün olup olmadığını sordu. Akkaya'nın sorusu şuydu:

“Evdeki bozuk CD’leri topladım, epey çıktı. Acaba CD’lerin geri dönüşümü mümkün mü? Mümkün ise plastikler içine mi katacağım yoksa onları da ayrı mı tutmalıyım?”

Exitcom Recyling şirketi Fizik Yüksek Uzmanı Esra Eken, CD’lerin geri dönüşümünün dünyada da Türkiye’de de mümkün olduğunu söylüyor. Eken “CD’lerinizi biriktirin, elektronik atık şirketlerine yollayın. Biriktirdiğiniz CD’lerin sayısı 100’ü geçerse şirketler evinize gelip alıyor” diyor.

CD’LER NASIL DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR
Eken, CD’lerin dönüşüm sürecini de şöyle anlattı:

 

Son Güncelleme ( Cuma, 29 Ağustos 2008 )
 
Türkiye, e-Belge Uygulamalarında Büyük Bir Pazar
Yazar sezen   
Cumartesi, 24 Mayıs 2008
                                           e-fatura.jpg                                

Türkiye, e-Belge u
ygulamalarında diğer ülkelere göre 20 kat daha büyük bir pazar. 21 bin kağıt belgenin e-belgeye dönüştürülmesinin bir şirkete sağladığı kar ise, yılda 5 milyon 640 bin YTL.

Belge trafiğinin işletmelere ve devlete büyük bir yük getirdiği biliniyor. Yılda 500 milyon YTL işlem hacmine ulaşan bir firma, bir tır dolusu kağıt evrak kullanıyor. Bir işletmenin sözleşme, teklif, fatura ve irsaliyeden oluşan yılkı toplam 21 bin belgesini e-belgeye dönüştürmesi halinde ise karı, yılda 5 milyon 640 bin YTL’ye varıyor. E-faturalama yöntemi ile de veri hazırlama, veri girişi ve kağıt iş yükünden oluşan maliyetler tamamen ortadan kalkıyor.

Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
Yenilenebilir Enerji Kaynakları
Yazar sezen   
Pazartesi, 05 Mayıs 2008
Dünyada enerji gereksiniminin %80’i fosil yakıtlardan (doğal gaz, petrol, kömür) karşılanmaktadır. Ancak fosil yakıtların kullanımının neden olduğu çevre kirliliği sorunları ve özellikle petrol ve doğal gazın bilinen rezervlerinin giderek azalması yeni ve temiz enerji kaynaklarının araştırılmasına yol açmıştır.
Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 25 - 28 Toplam: 46

Son Makaleler

cho ''; } ?>

Geri Dönüşüm Videoları