g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - Ana Sayfa

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular
FPSS slide image

Çöp Yönetimi ve Ekonomisi

Katı atığın, yani çöpün insana ve çevreye zarar vermesini önlemek için toplanması, taşınması ve bertarafına (yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, yakma, depolama ve kompost yapma, yakma vb.) "Çöp Yönetimi" denilir.

Devamı...
FPSS slide image

Bahçe ve Balkonda Çevreyi Kurtarma !

Ülkemiz evsel çöpleri içinde mutfak ve bahçeden kaynaklanan organik maddelerin oranı en az %60 lar mertebesindedir. Bu gelişmiş ülkelerde daha düşüktür. Bizde bunun yüksek oluşunun nedeni, henüz ambalaj atıklarının atık akımı içinde yeterince yer almamasıdır.

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

İkinci El Cep Telefonu Piyasasında Geri Dönüşüm İsrafı


Turkcell ve Nokia’nın en büyük çözüm ortağı Teleses’in hazırladığı “Cep’teki Fırsatlar Raporu”, ikinci el cep telefonlarında kullanılan
birçok maddenin geri dönüşümünün gerçekleştirilememesi nedeniyle ekonominin kayba ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Brezilya'nın 'Şekerli' OtomobilleriAteşi sabah saat 2'de yakıyor, 4'te söndürüyorlar. İki saat sonra da işçiler tarlaya giriyor. 20 kişilik bu grubun adı "mavi takım."

Üniforma yok ama herkes aynı renk giysiler içinde, bu sayede hangi vardiyada oldukları anlaşılıyor. Bu, iş bitip de topladıkları şeker kamışları tartıldığı...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Kağıt Pil Geliyor

Son yıllarda, başta bilgisayarlar olmak üzere tüm elektronik araçlar daha da küçülüyor. Ancak güç kaynaklarının, başka bir ifadeyle pillerin küçüldüğüne pek rastlanmıyordu.

Kağıt pil, üç yıl içinde satışa sunulabilecek… Amerikalı bilim adamları ise son deneyleriyle, ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Sedef Adası Projesi Hayata Geçecek

Enerji Bakanlığı ve ABD Enerji Bakanlığı desteği ile DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi, Amerikan-Türk İş Konseyi ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile düzenlenen Temiz Enerji Konferansı’nda konuşan Güler Türkiye’nin hidrojen enerjisi alanında ciddi projeler üretmek istediğini bu amaçla İstanbul’da kurulan Hidrojen Enerjisi Teknoloji Merkezi&...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

AB, Hurda Otomobilleri Geri Dönüştürecek


       Avrupa Birliği, araçların geri dönüşümüyle hurdalara hayat vermeye hazırlanıyor. AB’nin bu çalışmaları, 11 yıl sonra otomobil üreticilerinin hurdadan % 100 dönüşüm ile üretime geçmesini sağlayacak. İlk hedef: AB bölgelerindeki ülkelerin 2008 yılına ...

Devamı...


Basından: CEP TELEFONU ÇILGINLIĞI ALDI BAŞINI GİDİYOR
Yazar Mustafa Talha Gönüllü   
Salı, 21 Nisan 2009

Türkiye'nin çöpe attığı servet !                                              

Mobil iletişim sistemleriyle 1994'te tanışan ve yılda ortalama 10 milyon cep telefonu satışının yapıldığı Türkiye'de, o tarihten bu yana 22 milyar dolarlık cep telefonu ithal edildi. 1994'ten 2006 yılına kadar çeşitli sebeplerle çöpe atılan cep telefonları yüzünden Türkiye'nin zararı 14 milyar dolara ulaştı.

 

Son Güncelleme ( Pazar, 03 Mayıs 2009 )
 
Türkiye ve Dünya'da Kâğıt-Karton Geri Dönüşümü
Yazar Ekrem Demircioğlu DÖNKASAN   
Pazartesi, 30 Mart 2009

Ekrem Demircioğlu - DÖNKASAN                                            

Türkiye'deki kâğıt-karton tüketim miktarı 2008 yılı için 4.314 ton olup, bu miktar 2007 yılındaki tüketim miktarımız olan 4.578 tona göre %6 azalmıştır. Aynı dönem ile ilgili mamul kâğıt karton ithalat miktarı 285 ton azalarak 2.570 tondan 2.285 ton'a düşmüştür. İhracat miktarımıza bakıldığında ise; 2007 yılında 221 ton iken, 2008 yılında 303 ton'a çıktığı görülmektedir.

Geri dönüşebilen malzemelerin toplanması, toplumun her kesimi tarafından ticari olmaktan öte sosyal bir zorunluluk olarak kabul edilmeli ve halk bu şekilde eğitilmelidir. Bu durum herkes tarafından kabul edilip, tatbik edildiği takdirde geri dönüşüm miktarını hızla yukarılara çıkması mümkün olacaktır. Ayrıca, toplanan bu materyaller mutlak suretle günün cari fiyatları ile gerek iç piyasada, gerekse dış piyasada talep bulacaktır. Bugün Türkiye hurda olarak kabul edilen birçok malzemeyi Ülkemizde yeterli miktarda toplanamadığı için, ithalatçı konumundadır.

Son Güncelleme ( Cumartesi, 02 Mayıs 2009 )
 
Çöp Yönetimi ve Ekonomisi
Yazar Prof. Dr. M. Talha Gönüllü   
Pazar, 08 Şubat 2009

Prof.Dr.M.Talha GÖNÜLLÜ        YTÜ Çevre Müh. Bölümü  Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır                                        09 Şubat 2009

Bu makalede toplumumuzun farkında olmadığı çöp yönetiminin ekonomik yönü çerçevelenmiştir. Tümüyle, sıkılmadan, iyi bir şekilde ve öğrenerek okunmasında yarar olacaktır. Yorumlarınız ise çok değerli olacaktır. Yorum yazmaktan çekinmeyin ve üşenmeyin lütfen.

Katı atığın, yani çöpün insana ve çevreye zarar vermesini önlemek için toplanması, taşınması ve bertarafına (yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, yakma, depolama ve kompost yapma, yakma vb.) "Çöp Yönetimi" denilir. "Çöp Yönetim Sistemleri"nin öncelikle teknik ve ekonomik bakımdan yapılabilir olması gerekir. Teknik ve ekonomik yapılabilirlik sağlanmış olsa dahi halkın katılımı istenen düzeyde sağlanmamışsa yani "Sosyal Yapılabilirlik" boyutu da sağlanmamışsa bu yönetim sistemi iyi sonuç vermeyecektir.  

Son Güncelleme ( Cumartesi, 09 Mayıs 2009 )
 
Dönüşümlü Kağıt
Yazar Mustafa Talha Gönüllü   
Çarşamba, 11 Şubat 2009
Münir Karıbcaoğlu, 2009-02-09 22:20:02

(Kağıt sektöründe çalışan bir yorumcumuza ait yorumu yararlanılması düşüncesiyle aşağıda aynen veriyoruz. Lütfen dikkatle okuyunuz.)

 

Hurda kağıdın büyük kısmı sanıldığı gibi evler veya ofislerden sağlanmaz. Bu konuda asıl kaynak sanayi kuruluşları, marketler, basım evleri ve belediye çöplükleridir. Ayrıca hurda kağıt ithali de yapılmaktadır. Sanayi kuruluşlarında bol miktarda ambalaj artıkları ortaya çıkar. Marketlerde de oldukça fazla ambalaj artığı çıkar. Hatta bazı büyük marketlerde bunun için toplama konteynerleri bulunur ve doğrudan toplama firmalarınca toplanır. Matbaalarda ise kenar artıkları ortaya çıkar. Belediye çöplükleri, atık kağıdın elle ayrılması üzerine çalışırlar. Belediye çöplüğüne gelmiş bir kağıt parçasının temiz olmaması kalitesini düşürür ve fabrikalarda üretim sorunları yaratır.

Son Güncelleme ( Pazar, 01 Mart 2009 )
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 13 - 16 Toplam: 46

Son Makaleler

cho ''; } ?>

Geri Dönüşüm Videoları