Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye İçin Geri Dönüşüm
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?
1000 kapak 1 tekerlekli sandalye (1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
EN ALT Cevapla Beğenilen: 0
BAŞLIK: 1000 kapak 1 tekerlekli sandalye
soft (Kullanıcı)
Yeni Çevreci
Gönderiler: 1
graphgraph
Şu An Sitede Değil
1000 kapak 1 tekerlekli sandalye 4 Yıl, 2 Ay önce Beğenilme: 0  
merhaba;
1000 pet şişe kapagı 1 tekerlekli sandalye isimli projeden haberdar mısınız,?
biz bu projeyle ilgilenmek istiyoruz fakat ayrıntıları ögrenebilcegimz birilerini arıyoruz
internette 2 haber buldum sadece cok yuzeysel
istanbul cevizlibag atatürk ögrenci yurdunda bu uygulamın yurt tarafndan desteklengni atık kutuları kondugunu duyduk fakat nerelerle görüşmek gerekir toplanan kapaklar nereye gönderilecek bilemiyoruz
bilgisi olan yardımcı olursa cok sevinirim

Yetkiliye Raporla   Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
m.urgen (Kullanıcı)
Yeni Çevreci
Gönderiler: 2
graphgraph
Şu An Sitede Değil
Cvp:1000 kapak 1 tekerlekli sandalye 2 Yıl, 11 Ay önce Beğenilme: 0  
Merhabalar,
Kampanyanın adı "Tane Tane Kapakları Toplayalım, Adım Adım Engelleri Aşalım" dır. Kampanya Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından yürütülmektedir. Kampanya dahilinde toplanan 250 kg kapak ile 1 adet tekerlekli sandalye alınmaktadır. Kapakların ortalama ağırlığının 2 gr. olduğunu duüşünürsek bu da yaklaşık 125,000 kapağa denk geliyor. Kampanya başlangıcından şu ana kadar toplamda 400' ün üzerinde tekerlekli sandalye dağıtılmıştır. Kampanya kapsamında Migros ve Tansaş' lar da toplama merkezleri olarak yardım sağlamaktadır. Konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, Ege Üni. Diş Hek. Fak. Bilgi İşlem Sorumlusu Bülent Bey ile görüşebilirsiniz. Kampanya ile ilgili link aşağıdadır.

Saygılar.

m.urgen (Kullanıcı)
Yeni Çevreci
Gönderiler: 2
graphgraph
Şu An Sitede Değil
Cvp:1000 kapak 1 tekerlekli sandalye 2 Yıl, 11 Ay önce Beğenilme: 0  

yasesa (Kullanıcı)
Yeni Çevreci
Gönderiler: 1
graphgraph
Şu An Sitede Değil
Cvp:1000 kapak 1 tekerlekli sandalye 2 Yıl önce Beğenilme: 0  
Selam;
Biz işyeri arkadaşları olarak mavi kapak projesi kapsamında kapak biriktirip tekerlekli sandalye almak istedik.
Bu işe başlarken en zor işin kapakları biriktirmemiz olacakmış gibi geldi ve bu kadar kapak birikirimi diye biraz umutsuz şekilde başladık. Başlayalı bir bucuk ay oldu ve yaklaşık 10.000 kapak biriktirdik.
Aslında biz bu işe başlarken beş bine bir sandalye veriliyor denildi beş bin kapak biriktirdik. Sonradan öğrendik ki on bin kapağa bir tekerlekli sandalye veriliyor 10 binde oldu ama şimdide 250 kilo oldu. Buda yaklaşık orta boy 13 çuval yapıyor biz kararlıyız ve eminiz onuda biriktire biliriz. Sadece biriz zaman tahminimizden uzun olacak sorun değil olsun biz başladık bitirmek istiyoruz.

Biz bu kapakları araştırmaya başladıktan sonra aklımıza bir kaç soru takıldı bunları sizlerde bilemeye bilirsizin ama ben burada aklıma takılan bir kaç soruyu sizinle paylaşmak istiyorum.

Enbaşta merak etiğim konu bu mavi kapak projesiyle dağıtılan tekerlekli sandalyeler olmasaydı bukadar kişi sandalyesizimi kalacaktı devlet bu sandalyeleri karşılamıyor mu karşılamıyorsa neden. Ben şunu biliyorum ki protez kullan bir kaç arkadaşım var ve onlar ssk veya sgk lı onlar protezlerini devlet tarafından karşılanıyor. Onlar daha iyisini almak istediklerinde örneğin avrupasını bir miktar fark çıkıyor ve devlet bu kısmı karşılamıyor kendi ceplerinden karşılıyorlar. Eminim tekerlekli sandalyede öyledir diye düşünüyorum. Fakat burada şu var mavi kapak kampanyasında verilen sandalyeler çok çok iyi şeyler değiller. Onları zaten devlet karşılıyor olması gerekmiyor mu. Farz edelim ki sosyal güvencesi yok ve ciltten çok mağdur birisi ve tekerlekli sandalyeye ihtiyacı var ve sosyal güvencesi olmadığı için sgk karşılamıyor. Benim bu durumda olan komşum vardı taşındılar olsaydı ona soracaktım. o komşumuzun maddi durumu kötü her hangi bir sosyal güvencesi yoktu ve sgk dan tekerlekli sandalye alamamışlardı ( bu dediğim olay zamanında sgk yoktu ssk vardı) ve ben onlardan heyet raporunu istedim ve bir derneğe giderek durumu izah etmiştim onlarda bizler bu gibi durumlar için varız amacımız onlara ulaşmak demişlerdi ve beni şaşkınlık içinde bırakarak tekerlekli sandalye vermişlerdi. Bu anlattığım olayın yılını hatırlamıyorum ama o zaman sgk yoktu yani mavi kapak kampanyası da yoktu. Kısaca ben şunu demek istiyorum. İnsanlar zaten tekerlekli sandalye sahibi ola bilmek için eskiden sgk, valilikler ve dernekler aracılığı ile tekerlekli sandalye sahibi ola biliyorlardı. Mavi kapağa neden ihtiyaç duyuldu. Şöyle bir söylem oluştu kapaklar toplanmazsa bunlar asla tekerlekli sandalye alamazlar. Bunlar tamamen mağdur olacaklar. Gibi bir izlenim oluşturuluyor eğer bu gerçekse bu devlete diyecek lafım yok.

Aklıma takılan bir diğer soruda şu. Ben mavi kapakları toplayıp tekerlekli sandalye almak istedim ama bunun mümkün olmadığını öğrendim. Hiç bir kurum ve kuruluş getir bana şukadar kapağa sana tekerlekli sandalye verelim demiyor. Ben birçok dernek, 112, valilikler ve belediyeler gibi bir çok kurumla konuştum ve edindiğim bilgi tek kelimeyle siz kapakları bize verin eğer ihtiyac sahibi biride varsa siz heyet raporunu bize getirin gerek görülürse biz ona bir tane veririz. Benim aklıma şu geldi zaten bu kuruluşlar ihtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye veriyor heyet raporu olunca kapaklarda onlaramı kalıyor. Kimse bize şunu demiyor sürekli saklanıyor biz bu kapakları şurada satıyoruz veya şu şekilde değerlendiriyoruz ve oradan aldığımız para ile tekerlekli sandalye alıyoruz demiyor. Eğer öyle bişey söyleseler bende gidip oraya kapakları değerlendirip tekerlekli sandalyeye çevirecem. Onlar direk bizden kapakları istiyorlar sen kapakları bize getir heyet raporu da getir biz sana bir tekerlekli sandalye ayarlarız diyorlar acaba bunlar bir şekilde tekerlekli sandalyenin maliyetini devlete yükleyip kapakları kendilerine mi kalıyor niçin getir kapağı al sandalyeyi diyen bir yer yok. Mantık şu değilmidir. Ben paramla tekerlekli sandalye almak istesem gitsem medikala o parasını bilmezmi benden heyet raporu istermi istemez bende bunu parayla alışveriş gibi düşünüyorum biriktirdiğim plastiğin bir parasal karşılığı var ve buna karşı tekerlekli sandalye almak istiyorum ama mümkün değil en azından yukarda yazdığım kuruşlar için.

Biliyorum çok uzun yazdım ve sizlerinde başını ağrıttım ama asıl sizden merak etiğim konu şu. Ben geri dönüşüm firmalarına Anakarada en fazla kaça sata bilirim. Geri dönüşüm plastiğin fiyatı nedir. Aslında bana şunu diyen biri çıksa getir bana şukadar plastik sana vereyim tekerlekli sandalye o daha makbule geçer ama sanırım öyle bir yer yok.

hapinizi bu uzun sohbettimle sıktığım için özür diler hayırlı akşamlar dilerim.

EN ÜST Cevapla
Sistem: FireBoardGönderileri Masaüstünüze Alın
Türkiye Geri Dönüşüm Platformu 

Kullanıcı Girişi

Son Atık İlanları

= Resimli İlan
Copyright © 2014 Türkiye Icin Geri Donusum.