g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>g_vote = '0'; setlocale (LC_TIME, $mosConfig_locale); ?>urn $string; } } ?> > FINE('_PDF_POWERED','Joomla! ile Güçlendirilmiştir'); ?> Türkiye Icin Geri Donusum - Brezilya'nın 'Şekerli' Otomobilleri

Türkiye için Geri Dönüşüm

Font Büyüt  Font Küçült  Varsayılan Font  Skip to content Sıkça Sorulan Sorular
FPSS slide image

Çöp Yönetimi ve Ekonomisi

Katı atığın, yani çöpün insana ve çevreye zarar vermesini önlemek için toplanması, taşınması ve bertarafına (yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, yakma, depolama ve kompost yapma, yakma vb.) "Çöp Yönetimi" denilir.

Devamı...
FPSS slide image

Bahçe ve Balkonda Çevreyi Kurtarma !

Ülkemiz evsel çöpleri içinde mutfak ve bahçeden kaynaklanan organik maddelerin oranı en az %60 lar mertebesindedir. Bu gelişmiş ülkelerde daha düşüktür. Bizde bunun yüksek oluşunun nedeni, henüz ambalaj atıklarının atık akımı içinde yeterince yer almamasıdır.

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

İkinci El Cep Telefonu Piyasasında Geri Dönüşüm İsrafı


Turkcell ve Nokia’nın en büyük çözüm ortağı Teleses’in hazırladığı “Cep’teki Fırsatlar Raporu”, ikinci el cep telefonlarında kullanılan
birçok maddenin geri dönüşümünün gerçekleştirilememesi nedeniyle ekonominin kayba ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Brezilya'nın 'Şekerli' OtomobilleriAteşi sabah saat 2'de yakıyor, 4'te söndürüyorlar. İki saat sonra da işçiler tarlaya giriyor. 20 kişilik bu grubun adı "mavi takım."

Üniforma yok ama herkes aynı renk giysiler içinde, bu sayede hangi vardiyada oldukları anlaşılıyor. Bu, iş bitip de topladıkları şeker kamışları tartıldığı...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Kağıt Pil Geliyor

Son yıllarda, başta bilgisayarlar olmak üzere tüm elektronik araçlar daha da küçülüyor. Ancak güç kaynaklarının, başka bir ifadeyle pillerin küçüldüğüne pek rastlanmıyordu.

Kağıt pil, üç yıl içinde satışa sunulabilecek… Amerikalı bilim adamları ise son deneyleriyle, ...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

Sedef Adası Projesi Hayata Geçecek

Enerji Bakanlığı ve ABD Enerji Bakanlığı desteği ile DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi, Amerikan-Türk İş Konseyi ve TÜBİTAK’ın iş birliği ile düzenlenen Temiz Enerji Konferansı’nda konuşan Güler Türkiye’nin hidrojen enerjisi alanında ciddi projeler üretmek istediğini bu amaçla İstanbul’da kurulan Hidrojen Enerjisi Teknoloji Merkezi&...

Devamı...
Geri Dönüşüm .org

AB, Hurda Otomobilleri Geri Dönüştürecek


       Avrupa Birliği, araçların geri dönüşümüyle hurdalara hayat vermeye hazırlanıyor. AB’nin bu çalışmaları, 11 yıl sonra otomobil üreticilerinin hurdadan % 100 dönüşüm ile üretime geçmesini sağlayacak. İlk hedef: AB bölgelerindeki ülkelerin 2008 yılına ...

Devamı...


Brezilya'nın 'Şekerli' Otomobilleri PDF Yazdır E-posta
Yazar sezen   
Cumartesi, 10 Mayıs 2008

brezilya.jpg

Ateşi sabah saat 2'de yakıyor, 4'te söndürüyorlar. İki saat sonra da işçiler tarlaya giriyor. 20 kişilik bu grubun adı "mavi takım."

Üniforma yok ama herkes aynı renk giysiler içinde, bu sayede hangi vardiyada oldukları anlaşılıyor. Bu, iş bitip de topladıkları şeker kamışları tartıldığında önem kazanıyor.

Ağır bir iş

Ateşin yumuşattığı şeker kamışlarını daha sonra keskin bir bıçak kullanarak kesmek kolaylaşıyor. Ancak güneş tam tepede ve hava sıcakken girilmesi gereken bir tarla var. Ham şeker topakları, şekerleme halini alırken Vanilya katılmış soya sütü elden ele dolaşıyor.

Etanol üretimi

Yemeklerini yanlarında getiren işçiler, her şey yolunda giderse eve ceplerinde 10 sterlinle dönecekler. Çok değil ama bölgedeki ortalama yevmiyenin iki katıdır. Bu işçilerin, petrole en gelişmiş alternatif olan etanol üretme sürecinde olduklarına inanmak güçtür.

Brezilya'da satışa sunulan yeni otomobillerin yüzde 80'inden fazlası, yakıt olarak petrolün yanında etanol kullanmak için gerekli ekipmana sahip biçimde üretiliyor. Her iki yakıtı da bulmak mümkün ama etanol şu anda yüzde 80 daha ucuza satıldığından, tüketiciye daha cazip geliyor.

Başkan Bush, Amerikalıları Orta Doğu petrolüne bağımlılıktan kurtarmaktan bahsetmişti. Ancak bunun gerçekleşmesi 10 yıl alabilir.

Petrolün Brezilya'da etanol ile rekabet edebilmesi için ise varil başına 35 dolara düşmesi şarttır.

Petrole alternatifbre2.jpg

Bu şu andaki ham petrol satış fiyatının kabaca yarısına denk düşüyor.

Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva, ülkedeki enerji devriminden 'memnun.'

Şeker sektöründeki bazı çevreler, ülkenin petrole bağımlılığını azaltarak petrol ihracatında 400 milyar dolar tasarruf ettiğini dile getiriyor. Şu anda hedef etanolün ithalatını yapmaktır.

Japonya Brezilya'dan 2008'den itibaren altı milyar litre ithal etmeye hazırlanıyor. 2012'den itibaren 70'den fazla yeni imalathane açılması planlanıyor. Sao Miquel dos Campos'taki Grupa Carlos Lyra'da şeker kamışının yüzde 90'ı hala rafine şekere dönüştürülüyor. Ancak geriye kalanlar bir damıtma tesisine aktarılıyor. Bira mayası eklendikten sonra, şekerin alkole dönüştürülmesi süreci ardından geleceğin yakıtı elde ediliyor.

Şeker kamışlarının yıkandığı ve kesildiği yerde gübre kokusu var. Etanol dolu tankların bulunduğu depo ise daha çok bira imalathanelerini andırıyor. Şeker kamışlarını Brezilyalıların otomobillerinde kullanacakları yakıta dönüştürme işlemi de yaklaşık üç gün alıyor.

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkish/indepth/story/2006/02/060217_energy_brasil.shtml

Yorum (3)Add Comment
EETAANOOL
Yorumu yazan Elisa Badem, 2008-07-25 09:23:50
süper birsey türkiyede uygulanması gerekir BİR AN ÖNCE lpg bile aldı başını gidiyor yavas yavas.3 günde olması da örneğin şarap yapılırkende bekleme süresi vardır baketeriler çoğalıp reaksiyona girmesi gerekir.onun gibi bişey mi acaba ?bu etanol nasıl meydana gelir bilen var mı???
...
Yorumu yazan ibrahim hakkı, 2008-11-04 16:24:54
ETANOLE NE GEREK VAR BİZDE BOR MADENİ VAR .DAHA BOR MADENİNİ DOĞRU DÜRÜST İŞTETEMİYORUZ.DEĞİL Mİ? DÜNYADAKİ BOR MADENLERİNİN p -80 İ BİZDE İKEN.
ETANOL KULLANIMI
Yorumu yazan eray geçay, 2011-12-26 20:00:09
sevgili dostum bor kullanımı hakkında kulaktan dolma bilgilere sahip olduğunu düşünüyorum. bor madenin çıkartılması ve işlenmesi belki ekonomiye bir katkıda bulunabilir ancak etanol gibi araçlarda kullanılamaz şuan için. borun araçlarda kullanımına yatırım kısa-uzun vadede Türkiye'ye yarar sağlamayacaktır. etanol ve türevi maddeler petrol bittiği taktirde petrolün yerini alacaktır. etanol türevi maddeler kara ve deniz yosunu,kullanılmış bitkisel yağ,şeker kamışı vb. maddelerden üretilerek hem doğaya hemde ekonomiye yara sağlayacaktır. yani bor ve etanolü bu şekilde acımasızca karşılaştıramazsın. SAYGILAR...

Yorum yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security code
Lütfen üstteki güvenlik kodunu yazın


busy
Son Güncelleme ( Cumartesi, 20 Haziran 2009 )
 
< Önceki   Sonraki >
?>

Son Makaleler

cho ''; } ?>

Geri Dönüşüm Videoları